۲۶ دی ۱۳۹۰

رادیو ایرآوا 25 دیماه 90= 15 ژانویه 2012

میهمان: آقای یزدان حاج حمزه، معاون کمیسیون اقتصاد شورای ملی مقاومت

موضوع: صدای پای تحریم نفتی و وحشت ولی فقیه
فایل کامل برنامه 25 دی 90 


آقای یزدان حاج حمزه، تحصیلکرده دانشکده پلی تکنیک تهران در رشته مکانیک می باشد. وی از سال دوم دانشکده پلی تکنیک، وارد جبهه ملی شد و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، ضمن کار در کادر جبهه ملی، در کنار نهضت آزادی ایران فعالیتهای سیاسی خود را پی گرفت تا اینکه در سال 1349 با مجاهدین خلق آشنا گشت و همراهی و همکاری خود را با این گروه به طور حاشیه ای و مخفی
ادامه داد. آقای حاج حمزه از اعضای شورای ملی مقاومت ایران می باشد و هم اینک معاونت کمیسیون اقتصاد این ائتلاف را بعهده دارد.
وی مطالعات اقتصادی را پس از انقلاب و همزمان با همکاری با دولت بازرگان یعنی اولین دولت بعد از انقلاب، آغاز نمود. آقای حاج حمزه در آن دوران قائم مقام وزارت کشور بود و سپس معاونت وزارت ارشاد در امر توریسم و  جهانگردی را بر عهده داشت. او در این فعالیتهای دولتی به این موضوع پی برد که اطلاع یک فرد سیاسی از مسائل اقتصادی بسیار لازم می باشد، به همین دلیل اینگونه مطالعات را خود شخصا دنبال نمود و اینک از یک دید اقتصادی بالا برخوردار می باشد. با اینحال آقای حاج حمزه هنوز مطالعه در این زمینه را ادامه می دهد و  بدلیل علاقه زیاد به پیگیری مسائل اقتصادی ایران، مقالات متعددی نیز در این زمینه نوشته است. کتاب "آشنایی با پدیده جهانی اقتصاد" یکی از کارهای ارزشمند ایشان در این زمینه می باشد. آقای حاج حمزه همچنین مسئله فعالیتهای اتمی را از ابتدا یعنی از سال 2003 تا بحال دنبال کرده است و چون عقیده دارد این مسئله هم از  بار اقتصادی و امنیتی بالایی برخوردار است و هم بار سیاسی بالا، با علاقه مندی این مسئله را  پیگیری نموده است و در این مورد نیز مقالات متعددی از ایشان موجود می باشد. آقای یزدان حاج حمزه در سال 1982 مستقلا و بطور مخفیانه از طریق پاکستان به فرانسه رفت و چندی بعد به عضویت در شورای ملی مقاومت ایران در آمد.